3D Studio Max Kullanımı

3D studio Max, en çok kullanılan 3d animasyon programlarından birisi. Nedenide belli istediğiniz her türlü efekti yapabileceğiniz, her türlü model tasarımı yapabileceğiniz, çok geniş tool lara sahip bir 3d programı. Diğer 3d  programlarının aksine modellemeyi ve hareketlendirmeyi ayni studio (panel) içinde yapabiliyorsunuz.

En önemli  özelliği programın plugin lerle genişletilebilmesi. Mesela bir şimşek veya gerçekçi bir ateş efekti yapmak istiyorsunuz, bunun için internetten plugini arattırmanız yeterli bulun programın plugins directorune atın ve çalıştırın, Gerçekten çok profesyonel bir program. Ayırca kitaplarının bolluğu ve 3d dünyasında bir numaralardan biri olmasından dolayı ek programlarının ve pluginlerinin çokluğu işinizi dahada kolaylaştıracak. Belirli bir seviyeye (profesyonel) geldiğinizde artık sizin için hayal et ve canlandır aşaması başlayacak.
Rüyalarınızı bile canladırıp izledyebilirsiniz. Kendi hayal dünyanızı canlandırın. İyi bir yanı da programın Character Studio adında çok muhteşem bir plugini olması. Bu pluginle insan veya buna benzer ayaklı canlıları çok daha gerçekçi sekilde hareketlendirebilirsiniz. Genellikle yapacaklarınız üç aşamadan oluşur; önce tasarım aşaması, bu aşamada yapacağınız şeyi tasarlayıp kağıt üzerinde yada bilgisayarda bir resim çizme programında çizip ön görüntüyü oluşturursunuz.

2.inci aşama modelleme ve kaplama bu aşamada tasarladığınız şeyi modellemeye başlarsınız çok geniş modelleme toollarıyla sizin için kolay olanı   kullanırsınız.Sonra modelleme bittikten sonra Photoshop veya benzeri bir programla en guzel kaplamayı hazırlayıp 3DStudioMax ın Material Editor dediğimiz köşesinde modele uygun gerçekçi bir kaplama üretebilirsiniz. Son olarakta Hareketlendirme, burada dikkat etmeniz gereken kameraları güzel  yerlere koymanız ve şurası çok önemli bunu kendinize kanun da yapabilirsiniz çekim esnasında görülmeyen bölgeyle uğraşmayın boş bırakın. Mesela; bir dinazorun yürüme animasyonu bu sorada kamera ayakları ve kuyruğu çekerken gövdeyi koymanıza gerek yok. Sizlere kendi yaptığım  modeleden bu aşamaları daha iyi anlamanız için size bir örnek vereyim.

 

işte önce kafamda canlandırdığım akser kafası

gördüğünüz gibi gayet kaliteli ve güzel bir model, vede o kadar da zor değil..

Programın şuanda en son versiyonu 3.1 ayrıca 4 te yolda şuan betaları falan var. Yakın bir tarihte 4 te çıkar zannediyorum. Bakalım 4 te ne gibi yeni toollar olacak bunu tüm kullanıcılar merakla bekleniyor…

Programda ayrıca kendine ait max dosyaları ve hazır kaplamalarda var. Bunlarda da yararlanıp daha iyi bir şekilde
öğrenebilirsiniz. Ayrıca Max’ın Help dosyaları da çok iyi anlaşılır ve resimli örneklerle donatılmış bir şekilde kullanıcılarına sunulmuş. Programı kullanmak için iyi bir bilgisayarınızın olması kesinlikle şart. Animasyonunuzu bitirdiğiniz ve filme çevirme zamanı geldiği zaman, yani render aşaması işte o zaman  heyecanlı ve uzun bir bekeyiş başlar. Tabi uzun bir film yapıyorsanız yada bilgisayarınız yavaşsa. Her türlü konuda benimle irtibat edebilirsiniz. 3D ile uğraşan arkadaşları görmekten ve tanımaktan çok mutluluk duyarım.

Son bir tavsiye olarakta eğer uzun bir film yapıyorsanız. Gece yatarken rendere bırakın. Çok daha uzun yapıyorsanız o zaman belirli aralıklara bölün ve geceleri bırakın. Her gün bilgisayarınızı Max’ın yeni bir özelliğini keşfetmek için rendere bırakın. Program hakkında aslında söylenecek bir çok şey var. Ama benden bu kadar. Sitem çok yakında açılacak.

Hepiniz kendinize iyi bakın, Herkese iyi çalışmalar

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

  mae_qian Nisan 18, 2017 Cevapla
0 0

3D Studio Max is pretty cool!!!

  Centro_CAO Nisan 18, 2017 Cevapla
0 0

Próximos inicios de cursos, martes y viernes de 13 a 16 hs (21/04). 3D Studio Max sábados de 10 a 14 hs (29/04). Aun hay vacantes.

  CubeDragonX Nisan 18, 2017 Cevapla
0 0

That’s it. I am going back to maya if 3d studio max is not going to have anymore. I can learn to use Pixar renderman then.

  luisvray Nisan 18, 2017 Cevapla
0 0

He añadido un vídeo a una lista de reproducción de ( – Como crear la luna con 3D Studio Max y

  romanovh Nisan 18, 2017 Cevapla
0 0

KINETIX時代の3D STUDIO MAXパッケージを発掘。
「マニュアルが鈍器」と呼ばれていた時代。

  emiliogallo70 Nisan 18, 2017 Cevapla
0 0

Modeling a Cow in Autodesk 3d Studio Max

Birşey mi Aramıştınız ?

E Bülten Aboneliği