Medeniyet Nedir 2

Medeniyet Nedir ? 

Otomobil, apartman,tren,radyo,televizyon ve silahlar medeniyet diye kabul edilirken,insanlar bunlarda aradığını bulamaz.İlimden görgüden haberi olmayan bir kimseye,maddi medeniyetin bütün imkanlarını verseniz, o şahsı medeni yapmış sayılmazsınız. Bilgisiz , görgüsüz bir genç hanım paradan yana nasibi bol olduğu için, güzel bir apartman dairesi kiralıyor, kıymetli halılar alıyor. Perdeciye perdeler, kitapçıya kütüphane ısmarlıyor, mobilyacıdan koltuklar , vesaireler geliyor derken efendim, mutfağada porselen, melamin tabaklar diziliyor ve medeni bir ev modeli ortaya çıkıyor.

Medeniyet Nedir ?

Ev eşyasında değişiklik olurken kadın ve ya erkek iptidai halini devam ettiriyor. Medeniyet bu mu? Gecekondularda haline razı olup Allah‘a şükredenler varken, apartman dairelerinde kuş tüyü yataklarda, maroken koltuklarda gözyaşı dökenler var. Basma entariye sevinenlerin yanında vizyon kürk içinde yüreği parçalananlar, hayatına kıyanlar var. Jet uçağında seyahat eden yolcunun gönlü ıstırap içinde kıvranıyor. Kasasını paralarda dolduran kimse halen aradığı huzuru bulamamanın telaşı içinde çırpınıp duruyor. İnsan doymak bilmeyen bir varlıktır. Yediğinden fazlasını biriktirmeye çalışır. Bilmez ki biriktirdiklerinin sadece bekçisidir. Ölen kimsenin malı, mülkü geriye kalmıştır.O , malların bekçisi idi. Ölümüyle bekçilikten ayrıldı, bu işi bir başkasına bıraktı. Böbreği fakire verip,ekmeği biz yemiyoruz. Zenginler fakirlere ziyafet vereceği yerde , zenginler zenginlere ziyafet veriyor.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

  turkwitness Nisan 18, 2017 Cevapla
0 0

Esenler’de yere izmarit atan adam biraz önce duyarlı bir vatandaşımız tarafından bıçaklanarak ikaz edildi. Medeniyet be kardeşim.

  abdullahnaci Nisan 18, 2017 Cevapla
0 0

ağaoğlu ve toki ülkeyi plaza çöplüğüne çevirmiş, bi eleştiri yok, “medeniyet tasavvurumuz” geyiği.. medeniyet tasavvurunu yesinler senin!

  ProfDemirtas Nisan 18, 2017 Cevapla
0 0

Şeffaflık, Özgürlük ve Adaletin,
olmadığı yerde Medeniyet kalmaz.
Oradaki insanlar önce Sefil,
sonra Köle olur…

  neslihnyeldan Mayıs 1, 2017 Cevapla
0 0

Güzel fikirmiş.Saygısız,medeniyet nedir bilmeyen insanlar.

0 0

”“Medeniyet” dediğin tek dişi kalmış canavar?” nedir?

0 0

Medeniyet nedir desek tanımını bile yapamazsın.

  levansarovic Mayıs 1, 2017 Cevapla
0 0

Medeniyet dediğiniz nedir? Bugün Arabistan’da dünyanın döndüğünü kabul etmekten korkan…

  _baknedicem_ Mayıs 1, 2017 Cevapla
0 0

Tamam İzmir dedik, medeniyet dedik de bu kadar mezhep genişliği nedir arkadaş?!.. Töbe..
izmir mezhepgenisligi

  _Zubizaretta_ Mayıs 1, 2017 Cevapla
0 0

Medeniyet nedir? Bilim ile bağdaşabilir mi? Bence daha çok yolumuz var!

  servet_cal Mayıs 1, 2017 Cevapla
0 0

Medeniyet nedir?

  BusraErbaba Mayıs 1, 2017 Cevapla
0 0

Medeniyet nedir bilmeyen saygısız köpeklerin en önemli özelligi sıra, personal space kavramından bihaber olmalarıdır, gordugunuz yerde ezin.

Birşey mi Aramıştınız ?

E Bülten Aboneliği