Özel Alan Politiktir

Feminizm, kadınların erkeklerle siyasal, sosyal, ekonomik anlamda eşit olmayı istemeleri talebinden ortaya çıkan, kadınları en az erkekler kadar özgürleştirmeyi amaçlayan harekettir.
Feminizm üç dalgadan oluşur. İlk dalga kamusal alanda ki haklar içindir. Kadınlar oy, eğitim, mülkiyet hakkı için mücadele etmiştir. İkinci dalgada kadınlar özel alanda da özgürleşmeyi amaçlar ve çok konuşulan ‘özel alan politiktir’ sloganı ortaya çıkar. İkinci dalga kadının doğurganlığı, cinselliği, birden fazla rolü yerine getirirken yaşadığı sorunlara karşı mücadeleyi içerir. Kadın çalışırken, hem anne hem eş rolünü aynı anda yerine getirmeye çalışır. Aynı zamanda evdeki işler ona aittir. Kadının bütün bunlar görevi olduğu söylenerek emeği sömürülür. (Neves,2006)
Patriyarka namus, haysiyeti çarpık bir şekilde kadına yükleyerek, kadını kamusal alandan uzaklaştırarak, kadına kendi istediği şekilde yüklediği rolleri yaptırır. Namus kavramı Türkiye toplumunda bireysel bir konu değildir. Bir kadının namusu, kendinden çok ailesini ilgilendiren bir konudur. Namus ailenin haysiyetine denk düşer. Kadın sadece cinsel tarafıyla görülür ve namus kavramı da cinsel bir durumu çağrıştırır. Bu yüzdendir ki “Kadın dediğin…” şeklinde başlayan cümleleri sıkça duyarız. Kadının en yakınında ki erkek onun bedeni, düşüncesi üzerinde tahakküm kurmaya çalışır. Patriyarka, hem kadın hem erkek üzerinde kendini göstererek özel alanın mahrem olduğunu vurgulayıp, kadını özel alana hapseder ve uğradığı eşitsizliği benimseyip içselleştirmesine neden olur. Feminizmin özel alan politiktir ifadesini önemli görmesinin ve bunu savunmasının nedeni kadınlar en çok özel alanda eşitsizliğe, şiddete maruz kalmasıdır. Kadının yaşadığı şiddet ve eşitsizlik hali patriyarka tarafından gösterilmemeye, üstü örtülmeye çalışılır.
Kadın geçmişten bugüne bir dizi ayrımcılığa uğrayarak varlığını devam ettirmektedir. Feminizm bu ayrımcılığa bir başkaldırma sonucu ortaya çıkmıştır. Feministler kadın ve erkeğin her koşulda eşit olduğu bir dünya amaçlamıştır. Bunun beraberinde kadının en çok eşitsizliğe uğradığı özel alan için mücadele etmiştir. Kadın nerede ayrımcılığa uğrarsa uğrasın bu durum kişisel, mahrem diyerek üstü kapatılamaz. Bu yüzdendir ki özel alan politiktir.

Dilek Kütük

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Birşey mi Aramıştınız ?

E Bülten Aboneliği